Rozhovory Výchova a výcvik

S Eliškou Šuhaj nejen o canine enrichmentu

Dnes pro vás mám rozhovor na téma, které je mi poslední dobou velmi blízké. Co všechno si představit pod pojmy jako canine enrichment, hersenwerk a hlavolamy pro psy? Nejen o tom jsem vyzpovídala lektorku těchto psích aktivit a dogfitness k tomu, Elišku Šuhaj.

Eliško, jak tě mám nejlépe představit? Z toho, co vím, jsi lektorka dogfitness a hersenwerku, je to tak? Co vše lidi a pejsky tedy vlastně učíš?

Jsem především lektorkou dogfitness. Canine enrichment, potažmo nově hersenwerk, mám jako podpůrnou záležitost. A to hlavně z důvodu malé časové kapacity. Snažím se proto dávat alespoň nějaké tipy přes FB skupinu Pes a volnočasové aktivity, časopis Bulíkoviny nebo instagram eliskasuhaj.

Tvoje srdcovka jsou angličtí bulteriéři? Představ nám své hafany a čemu se věnujete, prosím.

Mám dvě holky. Bulíky mám ráda, že jsou to samostatné jednotky s velkou trpělivostí k mým chybám i k ne vždy šetrné manipulaci ze strany klientů nebo mých dětí. První je flekatá Bhadruška, které je 7,5 roku, věnuji se s ní převážně noseworku a canisterapii. Druhá, Chilli, byla sporťák, drží oficiální rekord ve skoku do dálky tzv. Long jump ve své kategorii (4,3 m) a do minulého roku měla také rekord ve skoku do výšky tzv. High jump (170 cm). Kvůli problému s páteří je už ve sportovním důchodu. 

Co vše nabízí zájmový spolek AireBull aktivity?

Spolek jsem založila s kamarádkou Danou, ta se věnuje především noseworku a čmuchohrátkám. Já mám dogfitness, čmuchohrátky a hersenwerk. K pravidelným aktivitám patří i každoroční procházky s prvky dogtreku. Máme také půjčovnu hlavolamů, kterou jsme vybudovali v kooperaci s Noselandem.

Co si má pejskař-laik představit pod nyní moderním názvem „canine enrichment“?

Enrichment je pojem, který vznikl 60. letech 20. století díky panu Hal Markowitzovi. Tedy vnitřně to nevnímám jako úplnou novinku. Nikde jsem nenašla, kdy se začal používat termín canine enrichment. Canine znamená pes a enrichment obohacení.

Zjednodušeně to znamená, že se snažíme smysluplně psovi naplnit život. Pes má svoje potřeby, které vycházejí z toho, jaký je. Potřebuje mít možnost čmuchat, slídit, žvýkat/kousat, zkrátka chovat se jako pes. Další jeho potřeba je trávit čas s člověkem. Nemuset se stresovat (ať už při výcviku, tak i při ošetření), mít možnost volby (dělat nebo nedělat věci) či mít možnost způsobu provedení (často chceme po psovi přesně předepsané věci – jak se má dívat, jak má jít, kam má jít… takže je vhodné to poté kompenzovat chvílemi, kdy si vše určuje pes). Myslet musíme i na bohatost podnětů, stimulaci, možnost bezpečně objevovat (nová místa, terény, předměty, materiály, pachy), dostatek fyzické aktivity… 

Canine enrichment je vlastně takové zastřešení pro život psa. Často chceme pro psa to nejlepší, chodíme k více trenérům, ale ne vždy je tam variabilita nebo dost odpočinku. Proto ten termín ráda používám, protože to neříká jenom hraj si se psem, ale poskládej to tak, aby to dávalo smysl 🙂

Barney, foto: Hana Bečvářová HB & GSD

Sama se aktuálně účastním jedné z tvých online výzev, kde majitel s pejskem plní zadané úkoly. Na první pohled se nemusí jednat o žádné složitosti, ale drobnosti. Můžeš vysvětlit potencionálním zájemcům, proč do toho jít a co vše to pejskovi dává?

Moje výzvy mají být takovým náhledem do výše zmíněného canine enrichmentu. Pes nepotřebuje žádné složitosti, aby byl jeho život v základu naplněný. Není to raketové inženýrství. Snažím se to tímto způsobem lidem ukázat. Snažím se jim i ukázat, že je třeba vnímat psa. Každý pes je originál a ne všechno ho musí bavit. Chci aby si lidé svého psa všímali, naučili se jej pozorovat a reagovat. Aby vhodně a bezpečně prohlubovali vzájemné pouto. 

Zpočátku se to může stát složitější. Najít si čas, vidět příležitost, domyslet možnosti, ale od toho jsem tu nejen já, ale i další…

Teď bych se zaměřila na psí hlavolamy. Hodně se v poslední době prodávají v eshopech různé hlavolamy pro psy. Jak vybrat ten správný pro vlastního psa?

To není snadná odpověď. První věc je, že by člověk měl znát svého psa. Co ho vlastně baví? Rád bere věci do tlamy, rád žďuchá do věci nebo používá packy? Podle toho by se člověk měl orientovat na začátku, aby vybral psovi něco, co ho bude bavit řešit.

Druhá věc je složitost. Hlavolamy, které se dají vyřešit jakoby mimochodem, omylem, jsou jednodušší než ty, u kterých je potřeba přesný postup. 

Třetí věc je, zda vůbec pes tuší, co se po něm chce. Tedy zda už někdy něco takového dělal a ví, že v tom jsou pamlsky, že by to nemusel zničit… Tedy zda je možnost s hlavolamem postupně seznámit.

Pokud nechci utrácet za kupované hlavolamy, můžu si snadno vyrobit nějaký doma?

Určitě. Těch možností je spoustu, doma máme tolik věcí. Použít můžeme trička, roličky z toaleťáku, plastové petláhve, kelímky, ponožky, tašky…

Jaký je rozdíl mezi psím hlavolamem a hersenwerkem? Co přesně je tedy hersenwerk?

Hersenwerk je metoda, za jejíž vznikem stojí Inge Van Harte a Marleen Van Baal. Nejde tedy úplně o nějaký konkrétní hlavolam, ale o přístup k němu. Jde především o postupné seznamování se s hlavolam i materiálem. A o variabilitu v rámci daného materiálu či řešení. Proto se v hersenwerku nepoužívají pevné hlavolamy, které mají obvykle pevně dané součástky. Dále o zájemnou komunikaci majitele a psa a klidné prostředí. Na toto jsou poradci hersenwerku školeni.

Psí hlavolam nevím, co přesně myslíš. Máme pevné hlavolamy, kde pes vyžírá ňamičky, lízací podložky, žužlací věci a la kongy nebo čmuchohrátky, které úplně nekopírují nebo nenaplňují všechny aspekty hersenwerku.

Když bys měla doporučit několik jednoduchých aktivit, které snadno zvládne s pejskem každý a zlepší vzájemný vztah a zároveň i ovladatelnost psa, které by to byly?

Každá aktivita může zlepšit vzájemný vztah, ale i ho narušit. Například, pokud nechám psa jít po kládě, tak spolu trávíme čas, to zlepšuje vzájemný vztah, zvyšuje to taky hodnotu mojí osoby v očích psa a ještě si zlepšuje koordinaci. 

Ale… pokud psa nutím, když se mu nechce nebo se bojí. Nebo ho nechám spadnout nebo ho přitom třeba kousne pes, vzájemný vztah to zhorší.

Můžeme zkusit například:

  • hodit pamlsky do trávy (můžeme ohraničit vodítkem)
  • napíchat pamlsky na větvičky nejedovatého stromu do výšky hrudníku
  • naučit psa otočku jen tak nebo oběhnutí předmětu/stromu na obě strany
  • hra your choice (dohledatelné na youtube, jak to má vypadat)
Tony, foto: Hana Bečvářová HB & GSD

A čemu se naopak při aktivitách se psem raději vyvarovat?

Vždycky je potřeba zvážit fyzickou i psychickou stránku/připravenost psa nejen obecně, ale i v daný moment. Ale obecně skoky z velkých výšek nejsou bezpečné. Časté aportování je velký nápor na přední nohy a páteř. Pokud už chci míček hodit, je vhodné se podívat, zda tam není nějaký výmol/díra. Sprinty na mokrém nebo ledu, chce to velkou obratnost i přípravu před, aby si pes něco nenatáhl nebo nenatrhl. 

Na závěr tě poprosím o nějaké odkazy, kde mohou čtenáři najít inspiraci, ať už na tvé stránky či cizí.

Knihy

  • JAK ZABAVIT PSA, ABY SE NENUDIL: JEDNODUCHÉ HRY PRO PSÍ NOS (CHRISTINA SONDERMANN) 2013
  • HRY PRO PSÍ HLAVIČKY (CLAIRE ARROSMITHOVÁ) 2014
  • HERSENWERK PRO PSY – PSÍ HLAVOLAMY (HELENA HEJZLAROVÁ, IVA PAŠTOVÁ, ŠIMONA DRÁBKOVÁ) 2016
  • PSÍ HLAVOLAMY ANEB HERSENWERK (ŠIMONA DRÁBKOVÁ) 2017
  • HLAVOLAMY PRO PSY (CHRISTINA SONDERMANN) 2019
  • PÉČE O PSÍHO SPORTOVCE (LOWRI DAVIESOVÁ 2018)

Autor úvodní fotografie: Hana Bečvářová HB & GSD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.