Recenze

Hlavolam Tarvose Elvis zabaví každou psí hlavičku

Psí hlavolamy se stávají pomalu povinnou výbavou každého majitele, který chce svého pejska zabavit, psychicky unavit a také zrelaxovat. Některé kupované hlavolamy však mohou být zbytečně složité a nezkušené psy spíše frustrovat. Když jsem poprvé zahlédla hlavolamy od české firmy Tarvose, zaujaly mě hned svým dřevěným minimalistickým a přesto vymakaným designem. Pro otestování jsem si z několika nabízených modelů vybrala členitého Elvise.

Parametry hlavolamu a první dojmy

Přestože moje Kája rozhodně spadá do kategorie velkých psů, otestovali jsme hlavolam Tarvose Elvis mini, protože jeho větší brácha zrovna nebyl skladem. Je vyrobený ze dřeva. Nad oktagonovou základnou o šířce 20 cm má 5 lopatek, kterými pes otáčí dokola a dostane se tak k pamlskům. Lopatky v sobě mají kruhové prohlubně na umístění pamlsků na obou koncích, celkem tak můžete umístit až 8 dobrůtek. Ty je lepší používat spíše suché nebo poloměkké pro snazší údržbu dřeva. Výška hlavolamu je cca 12 cm. Cena je dle mě s ohledem na kvalitu a krásný český původ příznivá, a to 440 Kč. Přestože se jedná o verzi pro menší plemena psů, z mojí zkušenosti není vůbec problém jej využít i pro větší pejsky. Alespoň se mi vešel bez problémů do baťůžku na ven. Elvis určený výrobcem pro velká plemena psů má o 5 cm delší základnu a je jen o 20 Kč dražší.

Kája je zvyklá na hlavolamy různé obtížnosti. Byla jsem zvědavá, jak bude reagovat na pro ni nový princip otáčení lopatek. Bude ji Elvis bavit? Hned po prvním ozkoušení bylo jasné, že tenhle hlavolam jí sedl „jako pr*el na hrnec“. Tak jsem nadšená i já. Na dřevěné hlavolamy jsem zvyklá a údržba je za mě bezproblémová. Stačí kdyžtak lehce otřít navlhčeným hadříkem. Kája moc neslintá, tak to zas tak moc neřeším, ale vždy nechte hlavolam před dalším použitím dobře uschnout na vzduchu.

Do otvorů v hlavolamu se hodí jakékoli oblíbené sušší psí mňamky.

V jednoduchosti je síla

Psí hlavolam Tarvose Elvis má od výrobce označený stupeň obtížnosti 1, je tedy vhodný i pro pejsky, kteří jsou hlavolamoví začátečníci. Teď si možná řeknete, že váš pes už je zkušený anebo génius a nemá pro vás cenu takový hlavolam kupovat. Že jej brzy přestane bavit. Tak pozor! Cíl psích hlavolamů není totiž vyřešit je co nejrychleji, rozluštit tak říkajíc pointu a konec. Vyčmuchávání a odkrývání pamlsků má pejska hlavně zrelaxovat a vůbec nevadí, že psí hráč už princip odhalil a ví, jak na to.

Hlavolam je žádoucí řešit hezky pomalu a s klidem, tady to vidíte zrychleně!

Pro koho se tedy Elvis hodí?

Já bych řekla, že doslova pro každého pejska. Majitelé „ničitelů“ se podle mě koupě hlavolamů obávají zbytečně. Hlavolam pejskovi nenecháváme k samostatnému řešení např. při odchodu z domova. Pořád jej sledujeme. Plnění mlskami je ideální příležitostí k procvičení psí trpělivosti a odložení. Zpočátku psu, který není zvyklý na řešení čmuchacích výzev, klidně ukažte, kde se dobroty ukrývají. Nejlepší taky je, aby sledoval, jak je vkládáte. Nenechte ho se frustrovat, drápat či kousat hlavolam. Při řešení jej ale nikdy neokřikujte, neodstrkujte. A taky mu do toho nemluvte a dopřejte mu klidnou atmosféru. A neklouzavý povrch pod tlapky. Jakmile vyžere všechny odměny, hlavolam buď naplňte na další kolo (klidně vícekrát za sebou!) nebo ukliďte.

Hlavolam můžete pro zpestření využít i venku na procházce.

Tarvose nejsou jen psí hlavolamy

Přestože je značka Tarvose na českém trhu poměrně krátce, rychle si získává své příznivce. Kromě několika dalších psích hlavolamů najdete u nich v e-shopu i jiné zajímavé produkty. Oblíbené jsou parádní masivní postroje, které oceňují zejména majitelé plemen typu „bull“. Vyzdvihnout musím taky krásné a hlavně praktické psí lékárničky a prací sáčky. Super vychytávek pro psí páníčky není totiž nikdy dost. Hlavně těch vyráběných s láskou.

Krásný slogan značky Tarvose (Pes a já, přátelé navždy) najdete i na hlavolamu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.