Ani nevíte, jak je to vlastně možné, ale ať chcete či ne, musíte si přiznat, že váš pejsek už nepatří mezi nejmladší. Není to na něm znát? Pak jste velcí šťastlivci! Ale vždy je lepší být připraven, než-li překvapen. Jak zajistit, aby se váš pejsek i nadále těšil dobrému zdraví a vy jste si tak mohli užívat společný čas?
Zařazení psa do seniorů je specifické napříč plemeny. Velká plemena se mnohdy dožívají značně nižšího věku než malá plemena, může na nich být i stáří poznat mnohem dříve. Avšak tak nějak obecně se bavíme o seniorech zhruba ve věku 8 let, což je věk, kdy se pejsci na výstavách řadí mezi veterány. Je to takový můj subjektivní názor, ani odborníci nejsou schopni se shodnout, tak abychom alespoň zhruba věděli, o jak starých pejscích se budeme bavit.
Prevence
Prevence je kouzelné slovo, které je opravdu první metou péče o pejska v jakémkoliv věku. Do prevence bychom mohli zařadit v první řadě odpovídající tělesnou kondici, dále nepochybně kvalitní výživu, dobrý pohyb, ale i odpočinek. Nesmíme zanedbávat ani zuby a kontrolu svého pejska obecně – při hlazení si můžeme všimnout toho, čeho si cizí člověk nevšimne, protože pejska nezná tak, jako jeho majitel. Stejně tak ani veterinář nezná vašeho psa lépe než vy, ani nemůže za těch několik návštěv po pár minutách vašeho pejska znát. Všímejte si i projevu vašeho pejska. Je stále veselý jako býval? Nebo už trochu zpomalil? Více se zadýchává?
Kondice
V první řadě bychom jako majitelé měli dbát na to, aby pejsek byl opravdu v dobré kondici. Posouzení kondice zvládne každý sám, ale jistě se můžete zeptat i vašeho veterináře, zvláště toho, který zná pejska průběžně. Obecně se musíme řídit především plemenem, stavbou těla. Ne vždy je pravidlo, že když sousedův německý ovčák váží 40 kg a váš také, jsou oba v dobré kondici.
A jak tedy na vlastní posouzení? Při pohlazení byste měli být schopni nahmatat žebra bez velkého tlaku, při pohledu shora by měl být viditelný pas. Pokud máte chlupáče, lépe si pejska postavit a v rámci drbání se ujistit, že má ještě nějaký ten pas pohmatem. U některých plemen bude pas jen zlehka naznačený a neznamená to, že by byl pejsek v nadváze – to je časté především u francouzských buldočků či mopsů. Určitě je dobré pejska udržovat v dobré kondici z mnoha důvodů – ať už zdraví vnitřních orgánů, tak i kostí a kloubů.
A co takhle prohlídka?
U lidí se provádí preventivní prohlídky. Ty mohou i zachránit život, pokud na ně chodíme pravidelně. Každý známe, jak taková preventivní prohlídka probíhá – lékař se zeptá, zda vás něco trápí, vyšetří pohmatem břišní dutinu, poslechne srdce, vezme krev, přinesete moč a pokud se lékaři cokoliv nelíbí, pošle vás na další vyšetření. Jak často ale chodit s pejskem a co chtít u veterináře?
Četnost je na zvážení – pokud je váš pejsek zdravý jako řípa, jistě se alespoň jednou za rok k veterináři dostane na očkování. Před očkováním by měl veterinář poslechnout srdce, zkontrolovat, zda pejskovi něco zásadního nechybí, optat se i jeho majitele na případné obtíže a neduhy. Nicméně při očkování není obvyklé dělat veškerá preventivní vyšetření. Je proto vhodné navštívit veterináře ještě jednou, objednat se předem na kontrolu a nechat udělat kompletní preventivní vyšetření. Je třeba dodržet určitý odstup od vakcinace, ale to vám jistě váš veterinář poradí.
Veterinář provede takřka stejná vyšetření, jako dělá váš obvodní lékař vám – pejska prohmatá, zkontroluje oči, uši, zuby, pomůže zastříhnout i drápky je-li to nutné, poslechne srdíčko, změří teplotu, odebere a vyšetří krev. Pokud donesete, pak může vyšetřit i moč, případně trus.
Trus je vhodné sesbírat během tří dnů – stačí vždy zhruba velikost vlašského ořechu, každý den jeden vzorek dát do jedné nádoby a tu popsat jménem pejska a datumem. Trus je vhodné nechávat vyšetřit během roku častěji, koprologie je neinvazivní a poměrně nenáročná metoda, jak zjistit, zda jsou nějací nezvaní hosté v trávicím traktu vašeho pejska. A pokud tam nějaký parazit bude, dostanete alespoň vhodný přípravek přímo na dané parazity.
Preventivně můžete na celkovou prohlídku s pejskem klidně chodit i dvakrát do roka. Přeci jen, pejsek stárne mnohem rychleji než my, častějšími návštěvami zajistíte, že se případná nemoc objeví včas a bude proto i mnohem příznivější prognóza. Navíc to lze brát i jako trénink – a to se vyplatí!
Příště si povíme o výživě a zátěži psích staroušků.