Jak na to? Psí zdraví Výživa psů

Kloubní výživa pro psy III. díl – Jak ulevit při problémech?

O prevenci už toho bylo dost, přejdeme na řešení bolestivých stavů a co můžeme vybírat za přípravky. Je jich opět nesběrné množství a já vás seznámím v rámci tohoto článku s pár z nich.

Ve chvíli, kdy už řešíte potíže s pohybem – ať už se jedná o jakýkoliv důvod, případně dostanete doporučení podávat terapeuticky kúry kloubní výživy, je možností a forem mnoho. Zpravidla se jedná o vícesložkové přípravky, kdy už je přítomné MSM či boswellia serrata, případně i kombinace. MSM je známá látka v oblasti příznivých účinků na pohybový aparát. Nejedná se o výživu, ale čistě o analgetické a antiflogistické účinky – působí proti bolesti a má protizánětlivé účinky. Také lze sehnat přípravky proti zánětu a proti bolesti obsahující kurkumin či bromelain. 

Čisté MSM obohacené o roboran, který příznivě působí na kůži a srst (i v případě alergií), vyrábí značka ROBORAN, přípravek ROBORAN MSM 500. V tomto případě je však vhodné doplnit k MSM kupříkladu již zmíněný Chondro od Canvitu či Geloren. Postačí čistý např. hydrolyzovaný kolagen, ale v případě potíží je na místě uvažovat spíše o vícesložkových přípravcích.

Z přípravků, které mají obsažené různé typy kolagenu, chondroitin sulfát, glukosamin sulfát, samozřejmě vitamin C a v případě výrobku od firmy Alavis také MSM, je to přípravek Triple blend pro psy a kočky. Tento výrobek je sypký, avšak firma Alavis nabízí i ve formě tablet a to Alavis 5 pro psy a kočky. V tomto přípravku je navíc kyselina hyaluronová, která má příznivé účinky pro kloub, protože kyselina hyaluronová je přirozenou součástí synoviální tekutiny. Tato tekutina se nachází v kloubu a umožňuje hladký pohyb kloubní hlavice v kloubní jamce.

Alavis Triple blend patří k vícesložkovým preparátům vhodným pro psy s pohybovými obtížemi.

Z dalších přípravků ve formě tablet bych jmenovala Apto-flex Chew od firmy Aptus a výrobek Chondro Snacks od firmy Fortify. Firma Aptus nabízí také kloubní výživu ve formě sirupu

V neposlední řadě je tu přípravek od firmy Colafit, konkrétně Max forte, ten obsahuje glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, MSM a hyaluronát sodný, což je převlečená kyselina hyaluronová. Další složkou je kolagen a poslední je vitamin C, který je pro lepší vstřebávání.

Moji psi dostávají už přes rok kloubní výživu od výrobce Nomaad (dnes firma Vitar Veterinae) a to v sypké formě ArtiVit Forte. Firma vyrábí také sirup ArtVit, kde je o něco nižší koncentrace léčivých látek. Ten mohu doporučit všem, jelikož významně přispěl k tomu, že moje seniorka chodí bez bolesti.

V případě, že nechcete podávat každý den něco do žrádla a chcete mít jistotu, že se psovi dostane opravdu to, co potřebuje, jsou tu ještě kúry Bonharenu. Bonharen je čistá kyselina hyaluronová, která se aplikuje ideálně vícekrát po sobě intravenózně, tzn. přímo do žíly. Její účinek přetrvává dlouhodobě. Je využívaná zejména při léčbě artrózy, kde není očekávaný okamžitý efekt. Obvykle je po první dávce znát účinek zhruba po měsíci, po poslední aplikaci potom nastupuje dlouhodobý účinek. Kyselina hyaluronová snižuje zánět v synoviální membráně a působí i proti bolesti. Nejeden veterinář si velmi cení účinků a doporučuje jej všem, kdo mají psy, kteří zvládají aplikaci bez většího stresu. Avšak i to se dá natrénovat, např. díky Kristýně Dostálkové a jejímu kurzu Veterina (a manipulace) pozitivně na který jsem vám psala recenzi. Bonharen je vhodný při jakýchkoliv ortopedických onemocnění, poptejte se svého veterinárního lékaře, zda by tato možnost byla vhodná pro vašeho pejska. Je tedy dostupný pouze u veterinářů, vzhledem k tomu, že se musí podat do žíly. 

Věřím, že vám série článků o kloubní výživě pomohla při rozhodování se o tom, který přípravek vybrat zrovna vašemu pejskovi. Podělte se s námi o zkušenosti, které preparáty pomohly vašemu pejskovi!

Pravidelným podáváním kvalitního kloubního preparátu můžete výrazně zlepšit kvalitu pohybu u starších psů a psů s onemocněním pohybového aparátu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.