Jak na to? Výchova a výcvik

Klec a pes: I. díl

Diskuze, které nikdy nekončí, a slovo, které téměř zaručeně a vždy vyvolá v lidech potřebu se vyjádřit. To je nesmrtelné téma klece. Dalo by se rozdělit lidi na dva tábory – jedni klece nenávidí, druzí milují. Kde se berou tak velké rozdíly? Osobně jsem z druhého tábora, bez klece si už nedovedu představit život, obzvlášť s mladými psy či se psy, kteří jsou špatně naučení na samotu během nepřítomnosti páníčků. Abychom začaly z toho veselejšího konce, udělám přehled výhod použití klece. Nicméně jako jakákoliv jiná výcviková či výchovná pomůcka, i klec může být ke škodě, ale o tom za chvilku.

Výhody

První, nedocenitelná výhoda je využití klece u štěněte. Štěně potřebujeme naučit v prvních měsících života hlavně několika zásadních věcí, z toho dvě věci vám klec spolehlivě pomůže naučit snáze, než bez použití klece. Tou první je rozhodně odpočívání. Hned v závěsu za tím je naučení čistotnosti štěněte a v neposlední řadě i naučení samoty psa.

Odpočinek

Za nejdůležitější považuji, obzvláště u temperamentnějších plemen, schopnost odpočívat. Při učení odpočívání není snazší řešení, než naučit psa na jeho místo, které pro psa bude značit ukončení veškerých jiných činností. Jako pro většinu z nás je postel místo, kde víme, že se spí, pes si toto „pouto“ vytvoří ke kleci. A kdo z nás nemá rád postel, že? Hodnotu místa, tedy klece, je vhodné budovat tím, že budeme podávat odměny a části krmné dávky dovnitř, čímž se zvýší jednoznačně i ochota pejska na toto místo chodit. Pokud odměníte štěně přes den kdykoliv si na místo zajde sám z vlastní iniciativy, o to spíše a o to rychleji pochopí význam tohoto skoro posvátného místa. Navíc výhodu pak tato hodnota bude mít i při učení samoty.

Foto: (c) CHS Working Red Dogs

Čistotnost

Při učení čistotnosti má opět neodpáratelnou výhodu, jestliže pejsek zvládá klec. Výhoda tkví v tom, že přes noc přeci jen nemůžeme mít pejska pořád na očích, nicméně štěně, které spí v kleci, se naučí o záchod říkat. Ať už štěkáním či kňučením. Zvládají to přenášet potom i když už spí mimo klec. Pes je poměrně dost čistotné zvíře (věřím, že majitelé požitkářů, co se rádi vyválí v jakékoliv zdechlině se teď museli pousmát), a tak si ani malé štěně nechce udělat nepořádek u sebe v pelíšku. Mimo to, v noci mohou štěňata bezprizorně běhající po bytě dojít k úhoně. Přeci jen okousané kabely, případně ostré, malé věci, které by mohla spolknout mohou být všude, ani o tom kolikrát člověk neví.

Bezpečí

Již načatá výhoda je rozhodně bezpečí štěněte před ním samotným. Z důvodu tendence zkoumat vše tlamou a jejich neodbytnými jehličkami může být nejen v noci, ale třeba i v době nepřítomnosti páníčka, velmi přínosné nechávat odpočívat pejska v kleci. Při našem odchodu může štěně navíc udělat ne zrovna malé škody na podlahách, dveřích a nábytku v domácnosti. Takže kromě ochrany zdraví štěněte, chráníte současně svůj byt. Dobrá zpráva je, že pejsci klec, je-li správně naučená, zvládají mnohdy lépe jak páníčci. Majitel musí být přesvědčený, že dělá to nejlepší, co může, jinak budete zbytečně stresovat sebe i pejska. Tak na to pamatujte a pomocí odměn budujte co nejlepší možnou asociaci štěněte s klecí. Při odcházení z bytu můžete být klidnější, protože je pejsek v bezpečí, navíc ví, že se v kleci odpočívá. To celé zase ulehčí zvykání na samotu. Pes podle přirozeného biorytmu reálně prospí většinu dne, tudíž opravdu není třeba mít výčitky, že má prostor pouze na spaní.

Cestování

Následující výhoda je třeba i cestování s pejskem. Dnes najdete mnoho firem, které vám udělají klec na míru do vašeho auta. Jde o jeden z bezpečných způsobů převozu psa, výhodu bude mít pejsek, který bude klec znát i z jiného prostředí. Zvláště proto, že mnoho štěňat zpočátku v autě zvrací. Je lepší, když ví, že klec je super místo a nebude vám pak stagnovat před autem, či dokonce utíkat, jen aby nemuselo do auta. Takhle už bude mít vytvořenou pozitivní asociaci, pak už nezbývá nic jiného než čas a možnosti, aby se štěně mohlo z nevolností vyjezdit.

Když je už zmíněno cestování, v případě, že budete chtít jet s pejskem na dovolenou, klec vám může bohatě posloužit. Při změně prostředí to někteří pejsci nesou hůř, ale vesměs každý pes bude rád za kus známého místa, kde ví, co se má dělat, tedy spát. Psi mají rádi svoje stereotypy. A vy to oceníte neméně, protože nemuset se strachovat, zda zůstane všechno v tom stavu, ve kterém to bylo, když jste přijeli, to člověku shodí kámen ze srdce.

Foto: (c) CHS Working Red Dogs

Tréninky i hra

Jestliže jste si pořizovali pejska na sport a třeba na výstavy, klec se vám bude rozhodně hodit při každé psí příležitosti. Využijete je pro samotný trénink tzv. klecových her (originál najdete pod Crate games od Susan Garrett), což vybuduje vyšší hodnotu klece a budujete vztah mezi vámi a psem, protože cvičíte a hrajete si. Pro cestovní účely si lze pořídit skládací látkovou kennelku, která vám bude krásně sloužit za předpokladu, že pejsek pochopí, k čemu klec slouží. Vydáte-li se na cvičák, často i tam mají pejsci kotce, kam se dávají odpočívat mezi venčením a tréninky při běžném dni na cvičáku, či při zkouškách a závodech, případně pokud probíhá schůze nebo brigáda.

Potřebujete hlídání?

Další plus je opět spjato s cestováním a dovolenými, kam třeba není ve vaší moci vzít pejska s sebou. Budete potřebovat hlídání a opět bude mít pejsek něco známého s sebou, přičemž i pro člověka, který pejska bude hlídat, bude mnohem pohodovější, když k němu přijde pejsek, který nemá problém odpočívat. Speciálně při hlídání, kde se vyskytuje více psů (a mohou tam být případně i háravé feny), je velmi praktické, pokud lze psy střídat a oddělovat bez toho, aby některý strádal ještě více, než je třeba. Samotné odloučení od pána může být pro některé psy stresující, natož ještě pokud je třeba ho oddělit a pejsek bude řešit takový základ, jako klec. Která ale de facto slouží jako bezpečné a příjemné místo – pozor – pouze v případě, že je na ní pes zvyklý.

Úraz či nemoc a hospitalizace

Samozřejmě hlídání si lze zařídit i bez nutnosti oddělování a podobně, ale co taková nedobrovolná návštěva veterinární kliniky, vážný zdravotní stav mazlíčka a s tím nutná hospitalizace? Osobně jsem dělala na veterinární klinice a musím říct, že nejhůře mi asi dělal pohled na zvířata na hospitalizaci, kterým nebylo dvakrát dobře, a ještě byli celí ustrašení z toho, že jsou jednak bez svého majitele a v neposlední řadě zavření v kotcích. A to i přestože šlo o vnitřní, teplé kotce a téměř neustále u nich byla přítomna nějaká osoba. Není jiná možnost, jak zajistit pejskům alespoň trochu klidnější krizové situace, než mít pejska naučeného pro všechny případy na klec či kotec, protože úrazy a nemoci si nevybírají.

To je hned několik z mého pohledu dobrých důvodů, proč každý můj pes umí být v kleci a proč chci a dělám vše proto, aby klec měli rádi. A skutečně to tak je. Máme aktuálně pouze jednu velkou klec, kterou příležitostně využiji na mladší fenu, která měla pár excesů, co mě u skoro dospělé dvouleté feny přinutily klec postavit. „Problém“ ovšem u nás je, že klec je vyhledávaná destinace všech psů. Tudíž přes den se tam vystřídají v případě možnosti snad úplně všichni a někteří jsou schopní hypnotizovat toho, kdo zrovna klec okupuje do té doby, než mu klec uvolní :-))

A co vy, používáte klec či kennelku?

příštím díle si rozebereme i ty stinné stránky klecí, protože nic není jen černé nebo bílé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.