Jak na to?

Štěkat anglicky aneb Jak s pejskem do Británie

Psal se rok 2015 a já se na „stará kolena“ rozhodla vyrazit za dobrodružstvím, které jinak podnikají dívky o poznání mladší, než jsem já, dobrodružstvím za lukrativním místem na pozici housekeeper / au-pair v přímořském městečku Rye. A protože jsem v té době už měla dvouleté mimino – jack russella Forresta – bylo jasné, že pes jede se mnou. „Vždyť jedeš jen na rok, to to bez sebe vydržíte, né?“ ptá se máma a navrhuje tím, abych Forresta nechala s nimi na Moravě. Ale pokud svého čtyřnohého mazlíka milujete, nepřipadá v úvahu jej opustit. Ať to stojí, co to stojí, letíme spolu. A tak odstartovaly přípravy na naši výpravu. Představovala jsem si to jako Hurvínek válku, a jelikož jsem byla létáním nepolíbená, myslela jsem, že si mi Forrest v letadle sedne na klín a na pohodu doletíme až do centra Londýna. A to mě přivádí k prvnímu bodu:

1. Letecky ano, ale…

Let s pejskem mezi Českou republikou a Británií není u nízkonákladových společností možný a letecká přeprava domácích mazlíčků do Velké Británie je vcelku omezená. Nicméně připínám oficiální seznam leteckých společností, které přepravu pejsků na území Velké Británie podporují. Konkrétní možnosti a ceny pak můžeš dohledat u daných leteckých společností.

2. Půjde to ale i po souši

Nejjednodušší variantou, pokud se tedy nerozhodneš jet autem na vlastní pěst, se mi jeví malé přepravní společnosti. Dneska už existuje celá řada malých, soukromých přepravních společností, které nabízejí převoz domácích mazlíčků, stěhování, přepravu kol, apod. za rozumnou cenu. Je možné s chlupatým přítelem jet a mít ho celou cestu u sebe nebo jej pouze předat a nechat si jej doručit do vlastních rukou. Osobně jsem zvolila variantu jet s ním. O tom, jak cesta probíhala a na co si případně dávat pozor, příště. 

3. Volej dobrou veterinu

Dobrý veterinář ti rád a ochotně vysvětlí, co je pro cestu potřeba vyřídit. Pejsek musí být očipovaný a mít vydaný pas, kde jsou uvedené údaje o posledním očkování a odčervení. Očkování proti vzteklině je třeba provést nejpozději 21 dní před datem odjezdu, protože teprve po 21 dnech se považuje očkování za platné. Z toho důvodu je i v pasu zvířete uvedeno datum očkování (např. 1. června 2019) a platnost očkování (v tomhle případě tedy 22. června 2019). Co se týká odčervení, musí být veterinářem provedeno 24-120 hodin před cestou a zapsáno do pasu. Karanténa ani krevní rozbor se už nevyžaduje, nicméně pokud by některá z výše uvedených podmínek nebyla splněna, může pejsek v karanténě skončit až na 4 měsíce. Pokud cestuješ do jiné země, můžou se pravidla pro cestování se zvířaty lišit; vždycky je možné se obrátit na ambasádu.

4. A když už s veterinářem o cestě komunikuješ…

Cesta může být strastiplná, podívej se dostatečně dopředu po možnostech, jak to pejskovi ulehčit. Nevím, jak je to u tebe, ale můj jack russell si to v autě vyloženě neužívá, chce být středem pozornosti, nerad zůstává sám na zadním sedadle a je uštěkaný. Jelikož cesta z Prahy do Londýna trvá minibusem přes 20 hodin, nechtěla jsem riskovat a požádala veterináře o pomoc. Vyzkoušeli jsme předem celkem 3 (!) různé zklidňující léky, protože 2 z nich vůbec neobstály. Třetí jsem nestihla vyzkoušet předem, nicméně zabral a nadělal z Forresta zeleninu na většinu cesty (rozuměj, že to celé, bohudík, prospal).

Forrest, spící pasažér

5. Už jen zabalit

Asi není potřeba uvádět, co vše si s sebou pro svůj pobyt v Británii zabalit, ať už pro sebe nebo psího miláčka, své a jeho potřeby znáš určitě lépe ty. Pokud je ale pejsek zvyklý na konkrétní krmivo, doporučuji si udělat menší průzkum trhu, krmivo totiž v Británii nemusí být dostupné. V takovém případě bych s sebou vzala krmení nejméně na 2 týdny. Cesta a změna prostředí jsou pro psa stresující a stejně tak i změna stravy. Není proto dobré kombinovat vše najednou a se zaváděním nového krmiva je dobré počkat do doby, až se spolu trochu usadíte.

Šťastnou cestu a hodně štěstí v nových začátcích!

PS: Ve vzduchu stále visí Brexit, po kterém by Velká Británie měla vystoupit z Evropské unie. Pravidla pro cestování se psy po Brexitu zatím nejsou jednoznačná a existuje hned několik variant. Jakmile budou informace sjednocené, budeme tě informovat, sleduj naše stránky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.