Recenze Výcvik psů

Recenze: Robert Zlocha ví, jak na trénink „onlajn“

Ať už jste pejskař začátečník nebo zkušený kynolog, vzdělávat se o tom, jak nejlépe trénovat svého psího parťáka, by mělo být samozřejmostí. Protože není nic příjemnějšího, než soužití s vychovaným pejskem, se kterým se na sebe můžete vzájemně spolehnout. Dnešní „doba internetová“ nám pěkně nahrává v získávání užitečných informací. Jasně, že osobní setkání s trenérem kolikrát nic nenahradí, nicméně pro další práci s pejskem může být volba online kurzu často výborným řešením. Proč tomu tak je?

Chodit osobně na cvičák nemusí být vždycky terno

Zaprvé najít v dobré dojezdové vzdálenosti kvalitního trenéra nemusí být vždy snadné. Mnoho cvičáků i individuálních trenérů ještě pořád doporučuje dost diskutabilní a z mého pohledu i neetické metody výcviku. Zadruhé můžete patřit do skupiny lidí, kteří z nějakého důvodu pravidelně a dlouhodobě docházet k trenérovi nemohou (třeba protože covid, zdravotní problémy, nedostatek financí, rodinné důvody…). A při tréninku psa je to o konzistentní a taky neustálé práci. To zní náročně, ale ta „práce“ nemusí být těžká a otravná, může to být zábava pro všechny zúčastněné 🙂 A při dodržování zásad tzv. moderního etického tréninku, jak své metody nazývá právě psí trenér Robert Zlocha, to platí dvojnásob.

Proč právě online kurz a proč právě ten Robertův

Online kurz máte k dispozici kdykoli máte zrovna chuť a čas se vzdělávat a potrénovat si. A zvolíte-li kurz od dobrého trenéra, nehrozí žádná nemilá překvápka, která by vám mohla pokazit vztah s vaším pejskem. U nás na českém trhu bych online kurz od Roberta Zlochy označila díky jeho obsáhlosti, zpracování a v neposlední řadě hlavně kvalitě informací jako ten TOP. Vybírat můžete dokonce ze tří variant kurzu – pro puberťáky a dospělé, pro štěňátka a pro trenéry.

Moje první dojmy

Jako první určitě musím vyzdvihnout krásnou a moderní grafickou podobu webových stránek kurzu. Další pochvalu si zaslouží přehlednost jednotlivých lekcí. V levém menu je výuka rozdělena do deseti týdnů. Každý týden obsahuje čtyři praktická videa, jak cvičit, a jedno teoretické, povídací. Videa jsou krátká, hezky koukatelná a poslouchatelná a hlavně fakt k věci, žádné okecávání a omáčka, kterou byste se museli prokousávat. Můžete si je tak pouštět znovu a znovu pro připomenutí, než si jdete cvik procvičovat. Pod videem najdete „přídavky“, a to obsah lekce jako psaný text, nejčastější chyby a jak se jim vyvarovat, a ještě něco navíc. Máte-li zakoupenou verzi pro psí trenéry, najdete tam také záložku s vysvětlením pro práci s klientem na daném úkolu a prostor pro vlastní poznámky. V horním menu se nachází slovníček pojmů a seznam témat (a v jakých lekcích je hledat). Pokud si vyberete štěněcí verzi kurzu, najdete tam manuál pro štěňátka, který vám zodpoví snad všechny důležité dotazy týkající se nového psího člena rodiny.

Kurz se může pochlubit krásným a přehledným grafickým zpracováním (screen verze pro trenéry)

Přístup do kurzu máte dva roky od zakoupení. To mě nejdřív trochu zarazilo, protože jsem zvyklá, že při koupi různých kurzů mám jako kupující přístup buď po dobu, co platím určitou měsíční sazbu, nebo naopak „nadoživotí“ po zaplacení jednorázové částky. Když jsem se nad tím ale zamyslela, použité řešení mi nepřijde jako špatný nápad. K dispozici máte ke stažení celý kurz v textové formě ve formátu pdf. Ten vám už zůstane tedy napořád. A teď si představte, že víte, že máte omezený čas na shlédnutí videí. Určitě vás to bude motivovat více k tomu, abyste neprokrastinovali a neodkládali trénink „na potom“. Pustíte se s chutí do učení a za ty dva roky máte kupu času na to, abyste si předvedené postupy perfektně osvojili a zautomatizovali. A tak nějak mi přijde víc než fér slíbit kvalitní službu a zákaznickou podporu na míň než napořád, protože kdo z nás ví, co bude za x let? Možná je to drobnost, ale třeba to někdo zkoumá stejně puntičkářsky jako já.

Další otázka, kterou si běžný český pejskař může položit, je, jestli to není drahé? No, není. Já sama patřím k lidem, pro které je cena kurzu poměrně velká položka v seznamu výdajů. A přesto jsem ji po našetření ráda zaplatila. Jakto? Protože vidím nepopiratelnou hodnotu, kterou za svoje peníze dostanu. Zkuste si schválně spočítat, kolik byste za stejné peníze měli individuálních hodin u těch nej trenérů v ČR (a že Robert mezi ně dle mého názoru patří, na vlastní kůži naživo vyzkoušeno 🙂 ). Kvalita zpracování videí, textů a vůbec celého konceptu, stejně jako podpora prostřednictvím FB skupiny, to vše tvoří výslednou cenu.

Ta podpůrná faceboková skupina pro účastníky online kurzu je vážně prima. Pokud čemukoli nerozumíte nebo se vám nedaří, sám autor kurzu vám vše dovysvětlí nebo zkusí navrhnout další postup. A taky můžete pročítat s čím zápolí ostatní pejskaři a inspirovat se.

Co se v kurzu naučíte?

Úplně nejvíc prostoru je v kurzu věnováno tomu nejdůležitějšímu (a přesto tak často majiteli psů podceňovanému) – přivolání. Ruku na srdce, kdo z nás s ním minimálně občas nemá problém. Takové to „můj pes poslouchá, ale… (nesmí vidět cizího psa, vidět zajíce nebo srnku, chytit stopu, vyčmuchat háravou fenku atd.)“. Další, co vás praktické lekce naučí, je zastavování při přecházení ulice, zlepšení psí pozornosti, lepší sebeovládání (třeba u hraček nebo jídla), základní povely „sedni“, „lehni“ „místo” a „pusť“ a chůzi u nohy. Nechybí ani relaxační čmuchací hra. Teoretické lekce jsou věnovány zásadním tématům, která trápí mnoho psích páníčků, například tahání na vodítku (a tady je vážně na co se těšit!), potkávání psů nebo skákání na lidi.

Sebekontrola u misky s psíma dobrotama? I to vás kurz naučí 🙂

A jak to vidím s odstupem času

Přestože já sama bych se neskromně označila za zkušenou pejskařku, kurz má pro mě velký přínos. Inspiruje mě věnovat se pilně dál tréninku základní poslušnosti a zlepšovat dovednosti moje i mé fenky. K videím i textům se vracím opakovaně a motivují mě k tréninku. Navíc si vždy jednoduše ujasním postup, který vede k vytouženému zvládnutí cviku i v těžších situacích.

Anglický slovní obrat „the devil is in the details“ do češtiny můžeme přeložit jako „ďábel je ukrytý v detailech“ a znamená to skrytý háček, tedy že něco může vypadat na první pohled snadno a přesto je potřeba vynaložit hodně úsilí a času k dosáhnutí cíle. To může platit v mnoha případech, snažíme-li se naučit našeho pejska poslušnosti. Kurz od Roberta Zlochy je ale tak dobře propracovaný, že vám vysvětlí přesně ty detaily, na které si máte dát pozor. Budete-li postupovat podle návodu a věnujete-li tréninku váš čas, odkryje se vám postupně svět, ve kterém váš pejsek skutečně poslouchá v různých situacích, protože jste jej to pečlivě naučili po malých krůčcích. Jednoduchá zábavná cvičení se postupně propojí do hotového celku a vy získáte spolehlivého psího parťáka.

Ještě pořád váháte? Nově si můžete vyzkoušet demo verzi kurzu zdarma na sedm dní. A to je fakt super nápad. Zjistíte tak, jestli se vám vyplatí do kurzu investovat. Za sebe ale říkám jednoznačné ano. Online kurz od PSÍ TRÉNINK Robert Zlocha je podle mého názoru rozhodně „must have“ pro pejskaře začátečníky, ale i pěkně ucelený zdroj informací pro ty zkušené.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *