Říká se, že štěstí přeje připraveným… Přiznávám, že mít lékárničku pro psa mě nenapadlo, dokud jsem se nezúčastnila kurzu první pomoci pro psy. Ten mimochodem doporučuji absolvovat každému pejskaři. Nikdy nevíte, kdy získané znalosti upotřebíte. Dobře vybavená psí lékárnička teď už patří mezi moje „must have“, mám ji nachystanou doma, beru ji sebou při cestování, na delší výlety apod. A mnoho věcí z ní se dá upotřebit dokonce i pro nás lidi. Pojďme se tedy mrknout na to, co v psí lékárničce nesmí chybět.
Základní výbava psí lékárničky
- elastické obinadlo (dlouhotažný obvaz)
- kompresní gázy (gázové kompresy, čtverce)
- obvazová vata
- samodržící elastické obinadlo neboli adhezivní obvaz
- rukavice jednorázové
- ostré nůžky se zakulacenou špičkou
- teploměr digitální – změření teploty v konečníku nám u psa často hodně napoví o zdravotním stavu
- pinzeta na klíšťata – ať už používáte jakoukoli ochranu, ty potvory se prostě někdy můžou přisát
- Betadine – ideální desinfekce, pejsky nepálí
- Entero Zoo detoxikační gel – střevní absorbent, směs hydrogelu polydimethylsiloxanu a čištěné vody. Pro psy se dá koupit buď ve 100 ml tubě nebo balení malých sáčků. Můžete použít také totožnou variantu pro lidi prodávanou pod názvem Enterosgel. Váže na sebe toxické látky a patogenní bakterie. Pomáhá při otravách, infekčních průjmech a alergiích. Je vhodný také pro užití s antibiotiky, posiluje jejich účinek. Při podezření na otravu podejte dvojnásobnou dávku a ihned vyhledejte veterinárního lékaře!
- peroxid vodíku 3% – pro rychlé vyvolání zvracení při požití nežádoucích „dobrot“
- stříkačka – může se hodit například na proplachování rány zředěnou Betadinou či při perorálním podání léčiva
Další vychytávky do psí lékárničky, co se mohou hodit
- Smecta – osvědčený pomocník při průjmu
- Fenistil kapky – pro případ alergické reakce, např. při bodnutí hmyzem
- Hemagel – urychluje hojení ran
- oční kapky OCUflash – potřebujete-li zklidnit či propláchnout podrážděné oči, případně (pokud nejste v terénu) doporučuji pro přípravu odvaru bylinku světlík lékařský
- psí ochranné botičky – na poraněné packy v terénu nebo i preventivně na nebezpečné povrchy na tůře (ostrý led, ostré kamení, silně posolené chodníky v zimě…)
- izotermická folie – pro případ, že po úraze budete potřebovat udržet psa v teple, aby neprochladl
- kleštičky a pilník na drápky – když si hafan venku zatrhne nehezky dráp, tak se můžou hodit. Nebezpečí úrazu snížíte pravidelnou péčí o psí drápky.
A navrch ještě několik mých oblíbených produktů, které ráda používám, a tak jsem jimi svou lékárničku doplnila
- dračí krev (cizím názvem Sangre de Drago) – je to kapalný latex z peruánského stromu Croton lechleri, který má hodně široké využití. Skvělým pomocníkem u psů může být například u krvácivých ran, zaceluje a urychluje hojení. Chrání před vniknutím infekce. Poskytuje také úlevu po bodnutí hmyzem.
- olejíček Intenzivní boswelie od Dokonalé lásky – je úžasný k vmasírování pro zmírnění bolesti pohybového aparátu pejska, jak při akutním stavu nebo při rekonvalescenci, další benefity má při dechových obtížích a také pomáhá harmonizovat psychiku
- tablety Fitmin Dog Purity Zažívání a detoxikace – pomáhají uklidnit trávení při zažívacích potížích (průjmy, gastroenteritidy aj.), preventivně se hodí podávat je během plánovaného odčervení psa a v případě změny krmiva
- balzám na tlapky Colafit 7 – má skvělé přírodní složení, snadno se používá, chrání tlapky v zimním období a působí preventivně proti trhlinám na tlapkách
- levandulový hydrolát (květová voda) – univerzální pomocník, jemnější a pro psy vhodnější než silný esenciální olej, má antiseptické a regenerační vlastnosti, hodí se například na čištění uší, očištění očního okolí, zklidnění podrážděné pokožky, ošetření štípanců a ekzémů, podrážděných dásní… také uklidňuje a harmonizuje psychiku. Určitě vybírejte BIO produkty kvalitních značek, například Purity Vision, Nobilis Tilia či Kvitok
Poslední tip, který pro vás mám pro případ nouze, je mít připravený seznam nejbližších veterinárních ordinací, zejména těch s funkční pohotovostí. A to jak v okolí vašeho bydliště, tak pak vždy, když někam cestujete. Může být opravdu těžké narychlo shánět dostupnou pomoc, je tedy fajn znát dopředu možnosti, ať nemusíte v panice hledat. Ale pozor! Ať už s pejskem v případě nouze pojedete na jakoukoli veterinu, vždy volejte předem! Může se bohužel stát, že i přes non-stop pohotovost nemusí být lékař zrovna jako na potvoru dostupný, nebo může mít klinika zcela vytížený personál bez kapacity přijmout dalšího pacienta.
Pro oblast Prahy a okolí doporučuji mít v telefonu uloženo také číslo na zvířecí záchrannou službu PET-MEDIC. V Brně a okolí zase funguje záchranka Pet & Horse Emergency.
Chcete-li si koupit již hotovou psí lékárničku s hezkým designem, kterou jen doplníte případně podle svých preferencí, mrkněte například na psí lékárničku Loype, Tarvose nebo tyto od První pomoc psa.
Máte nějaký svůj oblíbený tip, co přidat do lékárničky? Napište mi vaše nápady do komentářů 🙂 A pokud se chcete mrknout na video o psí lékárničce, najdete ho na našem YouTube kanále.