Uslyšíte-li pojem hot spot v souvislosti s pejskem, nemá to nic společného s internetovým připojením. Řeč je o dost nepříjemném zdravotním problému, který umí naše psí parťáky pořádně potrápit. Co je to tedy ten psí hot spot? Označuje se tak zpravidla kruhovitá, zarudlá a páchnoucí mokvavá kožní léze. Odborně se mu říká také akutní mokvavá dermatitida.
Jak hot spoty u psa vznikají?
Vznikají jako následek rozdrbání či rozlízání drobných poranění, které se zapaří a zanítí. Prvotní spouštěč, kvůli kterému se hafan v daném místě začne škrabat, kousat či lízat, může být velmi rozmanitý. Nejčastěji se jedná o ranku po klíštěti či jiném hmyzím kousnutí, zapařeninu, osinu, potravinové či jiné alergie, stres, případně ucpané anální žlázky či zánět zvukovodu. Jak pejsek místo mechanicky poškozuje, bakterie mají zelenou. Problém provází úporné svědění a velká bolestivost, což podněcuje pejska k dalšímu drbání či olizování a proto je také hot spot tak nepříjemný. Hot spot vzniká velmi rychle, z miniaturní ranky může během pár hodin vyrůst v lézi o velkém průměru, pokrytou nažloutým lepkavým sekretem, který slepuje okolní srst. U hodně chlupatých psíků si proto páníčci často všimnou nejprve slepených chlupů, pod kterými se hot spot schovává. A zrovna pejsky dlouhosrsté s hustou podsadou postihuje nejvíc. Dalším přitěžujícím faktorem je teplé a vlhké počasí, proto majitelé psů řeší hot spoty nejčastěji v létě.
Je to opravdu hot spot?
Možná vás napadne, jestli existují další kožní problémy, které by se daly zaměnit za hot spot. Ano, existují. Podobně se tváří například furunkulóza (hluboký kožní zánět způsobený nejčastěji stafylokokem) nebo pyotraumatická folikulitida (vypadá jako hot spot olemovaný hnisavými vřídky, může vzniknout právě druhotně při infekci na hot spotu). Menší hot spoty se dají zvládnout domácím ošetřením, jsou-li však hodně rozjeté, máte-li pochybnosti, že jde „jen“ o hot spot, nebo na kůži vidíte i jakékoli boláčky a pupínky, návštěvu veterináře neodkládejte.
Účinná léčba hot spotu
Důležité je ostříhat či oholit okolní srst, aby k místu mohl vzduch a dále se nezapařovalo. Při léčbě akutní mokvavé dermatitidy je navíc zásadní zabránit dalšímu lízání a škrábání – v závislosti na místu, kde se hot spot nachází, například ochraným límcem. K ošetřování rány se hodí nejlépe roztok Betadine nebo speciální veterinární mast Alaptid. Skvělé a rychlé výsledky pak má tzv. dračí krev (Sangre de Drago), což je kapalný latex z peruánského stromu Croton lechleri tmavě červeno-hnědé barvy. Pokud je hot spot hodně rozjetý, může být nezbytné nasadit do boje i antibiotika.
Prevence vzniku hot spotů u psa
Jsou pejsci, kteří mají sklony k časté tvorbě hot spotů. U nich je třeba vždy dávat pozor na případné spouštěče a dbát na zvýšenou péči.
- Pozor na zapaření! Po koupání a plavání hafana vždy pořádně vysušte!
- Pravidelně psa pečlivě vyčesávejte, a to zejména v období línání.
- Pečujte o zdraví uší, čistěte vnější zvukovod. Kontrolujte stav análních žlázek.
- Dejte si pozor na blechy, klíšťata a jinou havěť. Správný výběr a aplikace antiparazitik je třeba.
- Nekrmte komerčními krmivy s obsahem obilovin. Pozor na případné alergeny ve stravě! Ideální je přejít na kvalitní BARF – syrovou stravu. Zdravá strava je (nejen) pro dobrý stav kůže zásadní!
- V případě podezření na problém, nechte pejskovi vyšetřit štítnou žlázu.