Výživa psů Zajímavosti

Potraviny jedovaté pro psy

Které potraviny, co jíme my lidé, jsou pro psy nebezpečné? Na internetu narazíte na mnoho obrázků a tabulek. Diskuze na sociálních sítích jsou ale plné pejskařů, kteří přísahají, že mnoho zapovězených druhů jídla jejich hafan baští celý život a nic se mu nestalo. Tak jak to tedy je? Může váš pes jíst avokádo? Hrozny? Nebo česnek? Odpověď možná nebude tak jednoduchá, jak byste čekali.

Ještě na úvod chci zdůraznit, že se bavíme o jídelníčku psa zdravého, bez jakýchkoli potíží a nemocí. Co vygooglíte, zadáte-li ve vyhledávači slova jako „potraviny jedovaté pro psy“?

Čokoláda

O té to tak nějak tuší každý pejskař. Určitě v žádném případě nedoporučuju dávat pejskovi cíleně mlsat čokošku, ale zbaští-li vám pes velkého plemene malý kousek mléčné čokolády, panika není na místě. Vždy jde o množství čokolády versus velikost psa. Čokoláda obsahuje kofein a teobromin. Plus ještě vysoké množství tuků, které mohou podráždit slinivku. Smrtelná dávka teobrominu pro psa je údajně 300 mg na kilogram váhy psa. V hořké čokoládě je zhruba 500 mg teobrominu a až 120 mg kofeinu na 100 g čokolády. V mléčné pak 150-200 mg teobrominu a 20 mg kofeinu. V největším ohrožení jsou tedy pejsci maličcí, nemocní a štěňata. Pozor, teobromin se v organismu kumuluje a k otravě může dojít až pár dní po pozření. Pravidelné podávání čokolády může poškodit orgány pejska. Pokud zjistíte, že si váš hafan pochutnal na troše čokolády, doporučuji preventivně podat aktivní uhlí.

Káva

Jak všichni víme, obsahuje kofein, ten může u psa způsobit zvracení, průjem, vysoký krevní tlak poruchu srdečního rytmu, křeče a selhání oběhové soustavy. Takže je to jasné – nedávat!

Makadamové ořechy

Většinu ořechů psi jíst mohou (mrkněte na naše video o ořechách a semínkách pro psy). Makadamové ořechy jsou ale jako jedny z mála opravdu nebezpečné. Mohou způsobit zvracení, třes, poruchy koordinace, bolesti svalů, oteklé klouby a vysokou teplotu.

Sůl

Smrtelná dávka soli je 4 g na 1 kg hmotnosti pejska. Dáváte-li pejskovi lidské zbytky od stolu, které jsou solené, zaděláváte mu na zdravotní potíže. Otrava solí se může projevit až za dlouho – a to selháním ledvin.

Umělé sladidlo xylitol

Tak tohle je skutečně pro psa hodně nebezpečná surovina. Jeho požití vyvolává silné uvolňování inzulinu a pokles hladiny cukru v krvi, cca do 30 minut následuje slabost, zvracení, ztráta koordinačních schopností, křeče a případně i kóma. V závislosti na požitém množství může dojít k selhání jater. Dneska xylitol najdete ve složení mnoha potravin i drogerie. Někdy může být uváděn pod názvem „březový cukr“. Nejčastěji se xylitol nachází ve žvýkačkách, bonbonech, doplňcích stravy, potravinách pro diabetiky včetně pečiva, zubních pastách, ústních vodách a kosmetice.

Avokádo

Bývá často uváděno jako potravina pro psy jedovatá. Jenže zároveň jej některé zahraniční zdroje do psího jídelníčku doporučuje pro vysoký obsah zdravých látek. Tak jak to tedy je? Obsahuje totiž persin, který je pro psy jedovatý. Ten se ale nachází ve slupce, pecce a listech avokáda. Co se týká dužiny avokáda, kterou jíme i my lidé, zde se zdroje rozchází. Některé uvádí, že persin obsahuje, jiné, že nikoli. Podle některých zdrojů by to zase mělo záviset na konkrétní odrůdě avokáda. Dalším problémem může být vysoký obsah (byť zdravého) tuku. To může být spouštěčem problémů se slinivkou. U zdravého psa bych se tedy malého kousku avokáda nebála, ale cíleně jej krmit větším množstvím není dobrý nápad.

Hroznové víno a rozinky

Hodně pejsků si zralé kuličky vína na zahradě trhá samo. A ano, často nemají žádný problém. Ale u některých citlivých jedinců může po pozření i malého množství hroznů či rozinek dojít k selhání ledvin. Není tedy dobrý nápad pokoušet štěstí. Navíc opakovaná konzumace i malého množství může časem ledviny poškodit. Mezi příznaky problémů po pozření hroznů či rozinek je zvracení, nadměrné pití a močení, bolest břicha. K selhání ledvin pak dochází za 12 – 24 hodin.

Cibule a česnek

Obsahují látku, která vyvolává rozklad červených krvinek a s ním spojenou anémii. Japonská plemena psů jako například akita inu a shiba inu jsou k nežádoucím účinkům citlivější. Pro představu, pozření 15 g cibule na 1 kg váhy psa vyvolává příznaky otravy, které se ale mohou objevit až s dvoutýdenním zpožděním. A to únavou, zrychleným dýcháním, bolestí břicha, průjmem a tmavě zabarvenou močí.

Česnek se ale často uvádí i jako zdraví prospěšný a bývá často přidáván i do doplňků stravy či pamlsků. Tak jak to tedy je? Po prostudování více zahraničních zdrojů jsem došla k závěru, že stejně jako u mnoha bylin je kámen úrazu zejména v dávkování. Údaje o možné škodlivosti česneku se týkají vysokých dávek, kterých jen tak nedosáhnete občasným přidáním trošky čerstvého česneku do krmiva. Stejně tak pamlsky či doplňky stravy s obsahem česneku jsou bezpečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.