Zajímavosti

Vědci otestovali inteligenci psích plemen. Které je nejchytřejší?

Pamatujete na knihu Inteligence psů od autora Stanleyho Corena? V ní jste mohli najít žebříček nejiteligentnějších psích plemen. První tři místa vyhrála plemena border kolie, pudl a německý ovčák. Tento žebříček byl ale sestaven podle pracovní poslušnosti. Je tedy jasné, že plemena, která nejsou šlechtěna na spolupráci s člověkem, v takovém testu měla smůlu. Vědci z finské univerzity v Helsinkách se rozhodli otestovat psí inteligenci ještě z jiných úhlů pohledu.

Výzkum probíhal šest let, od roku 2016 do roku 2022. Testování se zúčastnilo 12 vybraných plemen: anglický kokršpaněl, australská kelpie, australský ovčák, belgický ovčák malinois, border kolie, finský laponský pes, hovawart, labradorský retrívr, německý ovčák, šeltie, španělský vodní pes a zlatý retrívr. Poslední, třináctou skupinu tvořili kříženci. Jedinci každého plemene byli ve věku 1-8 let.

Jak testování psí chytrosti probíhalo?

Zúčastnění pejsci měli splnit celkem deset úkolů. Sedm úkolů bylo z oblasti kognitivních dovedností, tedy ukazovalo na schopnost zpracování a pochopení informací. Zbylé tři úkoly posuzovaly psí chování v růzých situacích z behaviorálního hlediska. Zahrnuto bylo například posuzování schopnosti porozumět lidským gestům nebo řešení průhledné překážky, přes kterou se museli psi dostat k jídlu.

Které psí plemeno je nejchytřejší?

Během celého experimentu mohli psíci získat až 39 bodů. Nejlépe si vedli maliňáci, tedy psi plemene belgický ovčák malinois, ti získali 35 bodů. Druhou příčku s poměrně velkým odstupem obsadily border kolie s 26 body. Na třetí místo se probojovalo plemeno hovawart s 25 body.

Hovawarti v testech obstáli jako třetí nejchytřejší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.