Jak na to?

Cestování se psem vlakem – jak na to?

Nejpohodlnější varianta pro společnou cestu psa a páníčka je vlak. V autobuse bývá méně místa. Auto nemá každý, navíc není vyhovující pro pánička, který se chce během cesty věnovat spíše pejskovi místo řízení. Soukromí dopravci, RegioJet a Leo Express, povolují přepravu psů pouze v uzavřených přepravkách. České dráhy jsou benevolentnější: podmínkou je pouze vodítko, náhubek a jízdenka za pár korun.

Taška: Ano nebo ne?

Majitelé čivavy nebo pražského krysaříka mají v tomto ohledu jasno. Jednoznačné je to také u velkých plemen. Jak má ovšem cestovat například pětikilová šeltie? Rozhodnutí záleží na dalších okolnostech. Při delších cestách s většími zavazadly je taška velký pomocník.

Taška navíc plní úlohu pelíšku. Pejsek se díky ní cítí ve vlaku bezpečně, i když jsou kolem cizí lidé a divné pachy. Pokud jedete daleko, myslete i na velké psy. Je dobré jim vzít oblíbenou deku.

Jaký vybrat náhubek?

Pejsek mimo tašku musí mít náhubek. Vyberte takový, ve kterém si může zívnout. Pokud pes nemůže v náhubku otevřít tlamu, potřebuje větší velikost. Největší chybou jsou fixační náhubky – a přesto jsou ve veřejné dopravě časté. Nejsou určeny k dlouhému nošení. Sloužit mají především k bezpečnému vyšetření u veterináře. Pejsek v něm neotevře tlamu, což je problém, jakmile mu začne být teplo. I děti ve školce vědí, jakým způsobem se pejsci chladí. Fixačnímu náhubku se vyhněte obloukem a pokud v něm nějakého pejska uvidíte, vysvětlete jeho páníčkovi, co dělá špatně.

Kolik stojí psí jízdenka?

Cestuje-li pes v přepravce nebo tašce, jízdné neplatí. V opačném případě mu páníček musí zakoupit jízdenku. Jednosměrná jízdenka do padesáti kilometrů stojí pouhých patnáct korun. S delší vzdáleností se cena zvedá. Nejdražší jízdenka stojí 50 korun. S tou se dá cestovat od 351 kilometrů dále.

Tipy, jak pejskovi jízdu zpříjemnit

Před prvním cestováním by měl být pejsek zvyklý na náhubek. Vhodná je také postupná adaptace na vlak. Plánujete-li výlet přes celou republiku, vyrazte předtím ještě na jeden krátký, aby pejsek zjistil, že cestování vlakem je zábava.

Před cestou si dejte pořádnou procházku. Do batohu přibalte oblíbenou hračku a pamlsky. Ideální jsou žvýkací hračky, kterými se pejsek zabaví. Při delších jízdách nezapomínejte na pravidelný pitný režim.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *