Plemena psů

Portrét plemene: Louisianský leopardí pes

Atletická postava v kombinaci s neobvyklým zbarvením zaujme nejednoho milovníka psů na první pohled. Catahoula nebo tzv. „leopard“ u nás není příliš rozšířen a to je dobře. Patří totiž mezi plemena, se kterými to není úplně jednoduché.

Vznik původní využití plemene

Jak již jeho jméno napovídá, Louisianský leopardí pes vznikl ve státě Louisiana v USA a od roku 1979 je jejich národním plemenem. Používané označení Catahoula je francouzským přepisem indiánského slova Couthaougoula, které znamená „u jezera“ nebo „lidé od jezera“. Původní leopardí psi vznikali křížením místních indiánských psů, potomků domestikovaného červeného vlka, a mastifů a greyhoundů, které na území přivedla armáda v 16. století. O dvě století později došlo k přikřížení tehdejších předků francouzského plemene beauceron, což ovlivnilo současnou podobu plemene. Původní obyvatelé catahouly používali na lov zvěře, tedy jelenů, divokých prasat, mývalů a medvědů. Pozdější přistěhovalci jim kromě stopařské a lovecké práce přidali ještě využití pro shánění dobytka a prasat.

Louisianský leopardí pes Athos Szádvárborsa

Catahoula v České republice

Do České republiky byli první jedinci importováni před více než dvaceti lety dnes již bohužel zesnulým chovatelem Ing. Gerhardem Steinem do chovatelské stanice Šumící křídla. V současné době toto plemeno u nás zastřešují dva chovatelské kluby – Catahoula Club EU (CCEU) a Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP).

Pro uchovnění je potřeba kromě bonitace a úspěšného absolvování výstavy i povinné vyšetření dysplazie kyčelních kloubů (DKK) s výsledkem nejvýše 2/2 a také BAER test na hluchotu. U klubu KCHMPP je také potřeba k bonitaci dodat test na merle gen. V rámci bonitace u CCEU je testována základní poslušnost a povahové vlastnosti. Někteří chovatelé nechávají testovat navíc dysplazii loketních kloubů a spondylózu.

Standard Leopardího psa

Klasifikace F.C.I.:  NON FCI (neuznaná plemena)

Plemeno může být také registrováno pod The National Association of Louisiana Catahoulas (NALC), United Kennel Club (UKC) a American Kennel Club (AKC).

Povaha: Temperament se různí, od vážného při práci po klaunovský doma. Není neobvyklé, že je catahoula rezervovaná vůči cizím, což se často projevuje nedostatkem výrazu při předvádění a může být příčinou toho, že se odtahuje od rozhodčího v kruhu. Catahoula by neměla být nikdy příliš agresivní nebo bázlivá. Je to pes nezávislý, s obranářskými a teritoriálními pudy, a proto potřebuje pevné vedení a jasné určení svého místa v rodině. Catahoula je pes citlivý, jemný a projevuje se jako loajální rodinný společník.

Velikost a váha:
Kohoutková výška: psi 55,8 – 66 cm, feny: 50,8 – 60,9 cm
Hmotnost: 22,7 – 43 kg

Barvy, barvy, barvičky

Barevná variabilita srsti i očí dodává leopardím psům atraktivitu v očích veřejnosti. Nejčastěji se tak každému vybaví tzv. „patchwork“ jedinci, kteří jsou různě skvrnití, či merle, často s modrýma očima. Jejich oči však mohou mít mnoho podob, například světlounce modré, tzv. skleněné, mramorované, jantarové či hnědé. Barva srsti může být takřka jakákoli – jednobarevná, se znaky, žíhaná nebo již zmíněné patchwork a merle. Bílé plochy by však neměly být na více jak 70 % těla.

Artemis a Athos Szádvárborsa
I takovou barvu může mít catahoula – Conan Destroyer Tartuga

Pro koho se (ne)hodí?

Není to rozhodně pes vhodný pro každého a je potřeba dobře zvážit, zda výzvu v podobě jeho specifické povahy zvládnete. Chovatelé a majitelé catahouly rádi označují jako takové „kindervajíčko“, což vystihuje možná překvapení ve vzhledu, barvě i v povaze – nikdy nevíte, co na vás „vykoukne“. Obecně se dá říci, že leopardí pes z Louisiany má silné obranářské a teritoriální pudy. Zatímco k cizím bývá spíše rezervovaný, vlastní rodinu velmi miluje a hlídá. Vyžaduje hodně zaměstnání a práce, ideálně takové, kde uplatní svůj skvělý nos, stopařské vlohy a silnou atletickou postavu. S cvičákovským drilem u něj opravdu nepochodíte, výcvik je potřeba mu správně „ušít na míru“ a citlivě zohlednit jeho specifika a vysokou inteligenci. „Leopardy“ dnes můžete potkat v mnoha psích sportech a aktivitách, například v myslivosti, canicrossu, dogtrekkingu, noseworku, mantrailingu, agility, obedience či sportovní kynologii.

Coahoma Trinity

Autor fotografií: Kateřina Kodytková

Úvodní fotografie: Coahoma Trinity

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.